2013/07/01

when you're not supposed to ask for more


UNDERDOG EP
WNDKR
01 Undone
02 Worth a Try
03 Well Now
04 True
05 Shortsighted Love
06 Underdog


Pierwszego lipca obchodzimy Dzień Psa. Czuję, że nieprzypadkowo dzisiaj światło dzienne ujrzał minialbum bardzo zdolnego Polaka zatytułowany Underdog. Na okładce dostojnie prezentuje się dwuletni mieszaniec, piesek o imieniu Las. W jego oczach łatwo dostrzec smutek, ponieważ cierpliwie czeka na adopcję w lubelskim schronisku
Michał Wendeker pochodzi z Lublina. Na jego EP-ce Chris Cornell spotyka się z Ericem Claptonem. Bez wahania mianowałabym go naszym polskim Lennym Kravitzem. Twórczość Michała to rytmiczne połączenie ciepłego, rockowego wokalu z mocnym brzmieniem, tworzonym między innymi przez charakterystyczne riffy gitarowe. 
Album został zarejestrowany w Studio im. Agnieszki Osieckiej podczas audycji Piotra Stelmacha w Programie Trzecim Polskiego Radia. Podczas Offsesji Wendekerowi towarzyszył basista Maciej Tokarski oraz Michał Stawarz, odpowiedzialny za wybijanie rytmu i nadawanie tempa perkusyjnymi samplami.
Można by mnożyć porównania do wielu docenionych artystów. Autorski projekt WNDKR momentami przywodzi na myśl skojarzenia z dziełami The Black Keys, Kasabian, The Strokes, Johna Mayera czy The White Stripes. Co więcej, w niektórych utworach (Shortsighted Love, Well Now) dopatrzyłam się dźwięków mających wiele wspólnego z balladami z repertuaru genialnej grunge’owej supergrupy z Seattle, Temple Of The Dog. 
Underdog to niezwykła rozpiętość emocji, mieszanina przeżyć. Intrygująca płynność przechodzenia od ciężkich, brudnych brzmień do delikatnych, akustycznych kompozycji z pewnością przysporzy Michałowi wielu fanów, będących wielbicielami odmiennych gatunków muzycznych. To, że tworzy on w języku angielskim, w dzisiejszym świecie nie otwiera automatycznie szeroko drzwi na Zachód. Dobrą przyszłość wróży mu natomiast fakt, że jeśli za kryterium przyjmiemy wysokość poziomu artystycznego, WNDKR naprawdę ma się czym pochwalić.


EP-kę Michała Wendekera można już dziś ekskluzywnie odsłuchać w serwisie DEEZER. Premiera sklepowa odbędzie się natomiast za tydzień, 8. lipca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz